kontakt@amati.com.pl , tel. +48 692 250 462, +48 604 096 414

Prawidłowy montaż parapetów

W przypadku okien, ich prawidłowa instalacja nie ogranicza się tylko do odpowiedniego montażu ościeżnicy w otworze okiennym.

Równie istotne jest dobre zamontowanie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych, które pełnią ważne funkcje ochronne i dekoracyjne.

Montaż parapetów to czynność, którą wykonuje się po zainstalowaniu okien w ościeżu. Nie jest specjalnie skomplikowana, jednak błędy popełnione na tym etapie zdarzają się dość często. Złe zamocowanie parapetu może zaprzepaścić energooszczędny potencjał stolarki i prowadzić do powstawania zagrzybienia i pleśni wokół okna.

Szczególnie istotna jest prawidłowa instalacja parapetów zewnętrznych. Niezależnie od materiału, z którego zostały wykonane, powinny wystawać na nie mniej niż 2 cm poza płaszczyznę ściany (optymalnie, jeśli będą to od 3-4 cm). W przypadku okien wykonanych z aluminium lub PVC, koniec parapetu należy zawsze wprowadzić pod profil progowy ościeżnicy. Błędem jest wywijanie parapetu na profil ościeżnicy. Taki sposób montażu nie jest w stanie zapewnić ochrony przed wnikaniem wody opadowej pod ramę okna.

Parapety wewnętrzne osadza się po zakończeniu wszystkich prac związanych z uszczelnieniem połączenia okno-mur od strony pomieszczenia. Większość parapetów wewnętrznych można przyklejać np. pianą poliuretanową lub klejem montażowym. Krawędź parapetu dobrze jest wsunąć pod ościeżnicę na głębokość około 1 cm. Jeśli jest to niemożliwe i podokiennik musi być zamontowany na styk z ościeżnicą, pamiętajmy o zabezpieczeniu i wypełnieniu miejsca ich zetknięcia odpowiednią masą uszczelniającą.